Končí leden a mnozí z Vás již na sobě pociťují důsledky dlouhého zimního období. Zimní měsíce bez Slunce a řádné dávky denního světla, tepla, nedostatku odpočinku, nás všechny vyčerpávají. Tělo je unavené zevnitř i zvenčí. Trpí paradoxně i nedostatkem správného pohybu, který vyplavuje hormony štěstí. Pohybem mimo jiné posilujete i Vaši imunitu.
Všichni se těšíme na příchod jara. Jeho čerstvých vůní a nového náboje, který přijde společně s přívalem svěží energie. Jaro je však ještě v nedohlednu. Dnes se proto podíváme na to, jak si jednoduše můžete pomoci překonat konec zimy bez úhony a zůstat zdraví a spokojení. Další tipy najdete zde )))
V dobách dávno minulých, byli lidé mnohem více spjati s přírodou. Důvěrně naslouchali jejím signálům během proměny ročních období a byli přesvědčeni, že PŘÍRODA prostě VÍ, CO DĚLÁ !!!
Únava a špatná nálada..málo smíchu či pocity těžkostí v běžných denních situacích, jsou jen některé příznaky dlouhotrvající bezútěšné zimy. Mnohé z Vás mohou trápit bolesti hlavy, samozřejmě rýma, kašel, teplota.. ale i vypadávání vlasů, lámání nehtů, opary, plísňová onemocnění, záněty močového ústrojí či obtíže zažívacího charakteru.
Přečtěte si také jak se pročistit s jarem
Možností jak můžete podpořit své zdraví a kondici je více. Každý si může vybrat z ,,přiložené nabídky,, tipů , ale úplně nejlepší je, když je všechny s mírou propojíte 🙂
nejlepší volbou je čerstvá zelenina a ovoce. Denně byste měli sníst zhruba 2-3 kousky od každého druhu, čili například jablko, hrušku, banán a k nim přidat mrkev a kedluben nebo ředkev.
Některá východní učení jako např. Ájurvéda sice říkají, že by se v zimě čerstvé ovoce jíst němělo, Já ale zastávám názor, že bychom měli jíst to, co je našemu tělu přirozené a chutná nám. Dokonce se dnes již mluví o tom, že plody, které rostou v jiném zeměpisném pásmu než máme kořeny my, nám nijak zvlášť neprospějí. Takže, jak je to vlastně?
Jednoduše řečeno, pro nás středo-Evropany je vitamínově jablko či hruška mnohem prospěšnější než pomeranč nebo citron. Tělo jej dokáže lépe zpracovat a využít. Vytáhne si z nich mnohem více vitamínů, protože je prostě zná po staletí.
téměř ve všech svých článcích, týkajících se lidského zdraví a dobré psychické kondice zdůrazňuji tyto dvě věci.
Workoholismus už prostě není moderní a pokud chcete nějakou dobu vydržet ,,pohromadě,, musíte se na odpočinek a spánek zaměřit. Ve svém eBoku Tělo je chrám duše vysvětluji podrobně tuto problematiku,. Základem však je, naučit se vyvážit příjem a výdej svojí energie.
Někdy mám u svých klientů pocit, že si dali za cíl , zhuntovat se co nejvíce a ještě jsou na to pyšní. Ovšem s přibývajícími léty se najednou vzpamatují a chtějí LÉK nejlépe s OKAMŽITÝM ÚČINKEM. Bohužel, tak to nefunguje.. Více informací můžete získat v mém eBooku Tělo je chrám duše
Tělo má sice schopnost regenerace, ale právě spánek a kvalitní odpočinek je základem. Dopřejte si spánek hlavně pravidelný a bez rušivých vlivů. Kvalitu spánku významně zhoršuje alkohol, psychické napětí, sledování televize, těžká jídla… Proto běžte do postele usmíření, vytrávení a střízliví. Spěte v dobře vyvětrané místnosti.
Pokud můžete, dopřejte si po práci masáž, péči kosmetičky, relaxační cvičení či četbu. Můžete navštěvovat například i kurzy pečení, vaření nebo se realizovat na zahrádce / v zimě nejspíš ne, ale během roku je to skvělá relaxace / Prostě si najděte koníčka, při kterém si odpočinete.
Pitný režim je nesmírně důležitý po celý rok. V zimě přirozeně nemáme takovou potřebu pít, a proto si musíme na dostatek tekutin dát velký pozor. Opravdu nemá smysl vymlouvat se na to, že nemáte čas pít nebo prostě říkat – ,,nikdy jsem tomu pití moc nedal/a,, a něco s tím určitě udělat !!!
Dostatek tekutin je stejně důležitý pro člověk jako pro zvířata, rostliny, stroje. Každý ví, že bez vody v chladiči se mu zadrhne motor. Na své tělo však spoléhá bez výhrad jako na něco, co se nikdy nemůže rozbít. Omyl.
Tělo je tvořeno ze 75% vodou. Pokud nepijete, nedáte mu možnost se regenerovat a také vyplavit nebezpečné zárodky bakterií, virů a dalších nebezpečných látek vznikajících během metbolických procesů. Propláchnout ledviny a tak dále. Výsledkem je nemoc. Bacily mají radost, že je nikdo nevyhání z těla ven a radostně se množí někde uvnitř, kde se jim právě zalíbí.
Dodržujte tedy pitný režim celý rok a v zimních obdobích tělu ještě více prospějete, když si uvaříte bylinkový čaj s léčivými účinky.
V dnešní době je na trhu velká nabídka čajů jak sypaných – ty se doporučují více než sáčkové, takže si vyberete dle libosti. V dopoledních hodinách můžete popíjet čaje zelené, bílé, černé, které Vás trošku ,,nakopnou,, a např zázvor, echinaceu, šípky nebo černý bez na imunitu.
Odpoledne a navečer ovocné směsi i například brusinky, medvědici či lichořeřišnici na močové ústrojí. Večer ne, jsou močopudné…
A přidejte i mátu, heřmánek, lékořici, skořici nebo meduňku na žaludek a dobré trávení. Večer se hodí přidat směs čaje z kozlíku lékařského, meduňky, lékořice, levandule a chmelu na zklidnění a lepší spánek. Určitě si vyberete, nabídka je opravdu široká 🙂
S fyzickou kondicí je to v zimě podobné jako s pitím. Nikomu se moc sportovat nechce. Kromě toho počasí v tuto dobu není venkovním / outdoorovým / sportům nakloněno. Nicméně, jako u pitného režimu, musíte se přinutit. Musíte vědět proč to děláte – pro dobré zdraví, jak fyzické, tak psychické.
Již nedostatek denního světla nás podvědomě nutí zůstávat doma. Při pohledu ven z okna, kdy prší či sněží a vládne nečas, je to ještě horší… Věřte však, že když se přinutíte a půjdete si zaplavat, zajdete do posilovny, na piltes nebo jógu, vrátíte se domů jako znovu zrození.
Podstatou pohybových aktivit – a nemusíte se při nich úplně zničit – je opět rozproudění krve, lymfy, okysličení / nejen krve, ale i svalů a všech orgánů / a tím povzbuzení imunitního systému a vyplavení nežádoucích látek z těla ven. Pokud tuto činnost děláte opakovaně, tělu se zalíbí a bude si o ni samo říkat. Vyplaví se totiž hormony štěstí. TAK HURÁÁÁ DO TOHO !!!!
V závěru nesmí chybět, jak jinak, také čerstvý vzduch. V dnešní době, kdy jsme celý den zavření v budovách s klimatizací, je to pro nás téměř vražedný životní styl. Pokud s tím něco neuděláme sami. Nedostatek kyslíku nás unavuje, zpomaluje naše myšlení, reakce a samotné, život zachovávající tělesné pochody. Náladu nám nezvedá.. Co ještě udělat pro své tělo najdete zde )))
Vědecké studie dokonce již dokazují, že průměrná přirozená inteligence klesá. Naše děti se bohužel stávají hloupějšími. Jejich logické myšlení či pamět se ,,přelévá,, do mobilů, tabletů a televizí. S tím souvisí i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Ano, můžete namítnout, že v dnešní době? No prosím…
Každopádně, pobyt v lese, u vody, u moře nebo v horách, prostě v přírodě, doplní mozku mnohem více kyslíku než uzavřené prostory. Našemu organismu prospěje i skutečnost, že trošku vymrzneme a vystavíme tělo nestandardním podmínkám. Podobně jako v sauně.
Na závěr mi nezbývá, než Vám popřát dobrou náladu a pevnou vůli. Nikdo jiný, než Vy, to pro Vás neudělá. Benefity, které přináší zdraví jsou mnohem větší, než cokoli jiného. Můžete se věnovat svojí rodině, práci, koníčkům a tak dále.
Těším se na Vaše příspěvky i dotazy, které zasílejte na: kouzlozivota@centrum.cz a můžete mne též sledovat na facebooku a instagramu.
A v každodenním shonu opět nezapomínejte, že KOUZLO ŽIVOTA je ve VÁS SAMOTNÝCH a ty nejdůležitější věci jako je zdraví, láska a štěstí se většinou nedají koupit 🙂
Přeji vám báječné zdraví i psychickou pohodu a věřím, že KOUZLO ŽIVOTA žijete každičký svůj den