Ztratili jste schopnost být šťastní ??? Aneb, jak na podzimní splíny…

Článek o tom, proč je podzim klíčovým momentem v našich náladách – a o tom proč je důležité přijmout své životní okolnosti

PATŘÍTE K LIDEM, KTEŘÍ MAJÍ POCIT, ŽE JIM V ŽIVOTĚ NĚCO CHYBÍ? .. NEBO NAOPAK PŘEBÝVÁ???

Cítíte se v podzimním období více unavení, máte častější pocity úzkosti nebo dokonce deprese?

Zdá se vám, že s nadcházejícím podzimem se cítíte psychicky hůře? Přemýšlíte, proč je slovo stres dnes velmi často skloňováno ve všech svých podobách? Proč se čím dál více lidí v dnešní době trápí? Cítí se nešťastní! V depresích! Proč mají pocit, že se to nedá vydržet a okolnosti je nutí dělat radikální a unáhlená rozhodnutí ??? p.s. jiný můj článek o ,,syndromu vyhoření,, jeho příčinách a projevech najdete tady)))

Co se týká psychických potíží, mluvíme dnes – vzhledem k povaze obtíží o termínu SAP (sezónní afektivní porucha). Tělo vnímá změnu světla, netvoří se dostatečné množství serotoninu, hormonu dobré nálady a také přichází ochlazení.

Dnešní hektická doba je plná nervozity, bolesti, strachu, spěchu a – možná máte stejný pocit – čím dál více negativně naladěných lidí kolem. A mohl by jim to někdo zazlívat? Jakmile zapnete televizi, rádio, otevřete noviny, nenajdete tam téměř jedinou pozitivní informaci.

Novináři na nás pouští strach, děsí nás, informují o bolestech jiných lidí, ale návod na to, jak se cítit lépe nedají

Psychologické a psychiatrické ambulance praskají ve švech. Pokud máte akutní problém, nemáte šanci dostat se k lékaři 🙁 My, kteří pracujeme s lidmi s tuto problematikou, varujeme již dlouhá léta o nárůstu depresivních nálad ve společnosti. Marně. Osvěta neprobíhá a většinu populace spíše zajímá, kolik Giga mají v mobilu více, než vlastní zdraví.

A proč si dát na podzim pozor 🙂

Nedávno se Slunce přehouplo do pozice podzimního Slunovratu, tento týden sice meteorologové mluví o babím létu, letos více pozdním / obvykle bývá průměrně v období od 21. 9. do 2. 10. / ale to nic nemění na tom, že přináší velké změny. Příroda , na rozdíl od lidí nehodlá opustit osvědčené principy, podle kterých pracuje. S podzimem se chystá zvolnit a připravit se ke spánku.

Mění se počasí, déšť střídá slunce, vítr, výkyvy tlaku jsou rychlé a nebezpečné. V tomto období nás mohou zlobit nejen psychika, ale i bolesti hlavy, uší, čelistní dutiny, žaludek, dvanáctníkové vředy-střeva, klouby, záda, častěji dochází k infarktům a mozkovým mrtvicím, atd. Tohle období roku je jednoznačně náročné.

Nálada se dostává lidově řečeno na bod mrazu.

Pojďme se nyní podívat jak z toho ven:

1/ Stanovte si priority je to jedna z nejdůležitějších věcí, které byste měli dělat pravidelně a po celý rok. Nyní byste si měli uvědomit, že vaše tělo je křehká a rozbitelná schránka, o kterou musíte pečovat. S nástupem podzimu, jak jsem psala výše, byste se měli zklidnit. Určete si proto činnosti, které jsou důležité a ty méně důležité si dejte na ,,pending list,, Snažte se co nejvíce využít energie z léta a ,,zakonzervovat,, ji do svého těla. Nezapomeňte, že přijde zima a vy ji budete potřebovat. Začněte se věnovat sezónním činnostem. Zvolněte a dopřejte si činnosti, které vám udělají radost. Každé období roku má svoje. Nevěřili byste, jak vás uvolní například pouštění draků s dětmi, nebo sbírání hub.

2/ Pravidelně podstupujte elektronický detox – ,,vypněte se,, ze sociálních sítí klidně na celý víkend. Zde se asi nemusím moc rozepisovat, znáte to mých jiných článků. Internet a jeho dosah do všech možných odvětví a informačních zdrojů je jistě fajn a je i zapotřebí. Dejte si však záležet na obsahu, který do sebe dostáváte. Tohle téma by mě vyšlo možná na knihu. Vaší psychice ubližují sociální sítě, kde se lidé srovnávají, uráží se a zesměšňují. Máte zapotřebí navštěvovat tohle toxické prostředí, obzvláště, když víte, že většina příspěvků možná ani neodpovídá realitě? Kromě toho, dnes již víme, že negativní důsledky přesahují pozitiva, které nám brouzdání servery přináší. Atrofuje – ničí mozkovou kůru, zvyšuje nárůst mozkových nádorů, epilepsie a dalších neduhů, lidskému tělu neprospívajících. Malé děti do 6 let by neměli mít kontakt s mobilem či tablety. Internet ve všech svých podobách snižuje intelekt a navíc přispívá k senilitě, demenci či Alzhaimerově chorobě.

3/ Vymezte se okolí – naučte se oprostit od toxických vztahů nejen na internetu, ale i v osobním životě. Spousta lidí to nedokáže a podle výzkumů je to jeden z hlavních spouštěčů špatné nálady, úzkostí a depresí. Uvědomte si, že vy jste hlavní postava ve svém životě. Režisér i herec a je jen na vás, jaký scénář si napíšete. Vy jste tím, kdo stanovuje hranice pro své okolí. Pokud to neuděláte, budete hrát divadlo jiných lidí. Nenechejte se tlačit do mezí, kde vám to nebude příjemné.

4/ Netlačte na pilu – vytvořte si systém. Systém a disciplína je základem vyrovnaného života a psychické pohody. Pokud se ve svém životě zmítáte jako neukotvená loď na rozbouřeném moři, nečekejte, že život se bude odvíjet podle vašich představ. Nicméně je důležité si říci, že obě tyto věci musí mít reálný základ. Nesmyslný tlak na výkon jen zhoršuje vaši psychickou pohodu. Studie potvrdily, že je velmi důležité mít řád, rozvrh, chcete-li. Také je potvrzeno, že je efektivnější pracovat s diářem v psané podobě. Trénujete si mozek a lépe si zapamatováváte. Sepište si seznam věcí, které musíte udělat, povinností, které se pravidelně střídají, ale i svých cílů. Krátkodobých, dlouhodobých.. promyslete pečlivě, zda máte podmínky je splnit nebo by bylo lepší někde ubrat. Stanovte si ,,dead line,, a přesvědčte se, zda vše probíhá podle vašich předešlých představ. Nikdy, opakuji nikdy, se nesnažte napasovat něčí život na ten váš. Jste jedinečná osobnost a okolí vám má pouze poskytovat informace a náhled na život. Nemusíte mít a být tam kde soused či kamarádka, jen kvůli prestiži!!!!!

5/ Více se hýbejte Lidé, kteří jsou příliš pohodlní na to, aby vytáhli paty z domu a celé dny tráví u televize či na sociálních sítích, nebo ještě hůř – v hospodě, prokazatelně ztrácí schopnost logického myšlení, sociální interakce a zejména pro malé děti je jejich vliv zdravotně závadný a nebezpečný. Mírný podzim je ideální pro pěstování sportů jako turistika, cyklistika, in-line bruslení, běh. Ale i ,,obyčejná procházka,, přírodou dodá mozku převážně bust potřebného kyslíku a zklidňuje mysl. Prostě se hýbejte!!! Pohyb pomůže dostat kyslík do svalů a orgánů, které jej potřebují pro správné fungování vašeho těla. BENEFITEM JE MÍRNÉ OTUŽOVÁNÍ a tato činnost také aktivuje látky, které pokryjí a chrání průdušky, tolik náchylné k infekcím právě na podzim a v zimě. To Vám ,,gaučink,, ZARUČENĚ nikdy neposkytne.

6/ Zdravá strava – základ dobrého zdraví. Opravdu mě překvapuje, že povědomí o správné výživě dnes značné části populace chybí. Vždyť na to stačí selský rozum, jak by řekly naše babičky. Bohužel, spousty dětí svých rodičů se vezou na této vlně a nalomené zdraví jde ruku v ruce s nesprávným způsobem života. a zde máme: Civilizační choroby??? Proč se jim tak říká??? Mohly by vymizet díky správnému přístupu každého z nás??? Ano a to dost zásadně. Nikdo se nesnaží tvrdit, že musíte obětovat všechny svoje dietní zvyky a už nikdy nevložit do úst salám, kus vepřového nebo si dát sklenku vína 🙂 Nicméně, měla by převažovat zdravá strava. Dostatek zeleniny, ovoce – především z našeho podnebního pásma, pít bychom měli vodu /ideální je vlažná/ čaje z bylinek, ovocné šťávy. Naprosto tabu jsou energetické nápoje. Pokud je tělo unavené, nepokoušejte se ho ošálit uměle – VYMSTÍ SE VÁM TO !!!!! Jděte se raději vyspat. Zvláště v zimním období je pak metabolismus pomalejší, spěte dostatečně. Naši předkové v tomto období dále například vůbec nejedli maso. Lehčí stravou nebudete organismus tolik zatěžovat.

7/ Dopřejte si psychohygienu – v zátěžovém období podzimu je psychohygiena klíčová. Důležité je uvědomit si, že vaše psychika je do značné míry závislá na odpočinku a spánku. Spěte tedy dostatečně a nepřetěžujte se. Přemíra stresu, tlaku na výkon, ať už z okolí nebo ze sebe sama je mnohdy spouštěčem psychických potíží. Každý člověk je jiný a někteří lidé jsou od podstaty křehcí a slabší než jiní. To, co jednomu člověku nezvlní jedinou vrásku, je pro druhého tragickou událostí. Ve svých článcích se věnuji problematice vztahové, psychické kondici či syndromu vyhoření – článek můžete nalézt tady))) atd. Další z možností, jak si pomoci je například i praktikování metody mindfulness – článek najdete zde))). Psychohygiena se dá praktikovat kdykoli a kdekoli. Naučte se vypnout, ponořit se do sebe. Vymezte si čas, kdy nebudete nic dělat, nebudete ničím rušeni, budete jen sami se sebou a myšlenky necháte jen tak plynout. Obzvláště je tato technika důležitá, pokud máte spoustu věcí k řešení, událost stíhá událost. Doporučuje se praktikovat dané cvičení každý den po dobu 20-30 min. V tichu a klidu. Vypněte mobil!!! Mááááte tendence po něm sáhnout každou chvíli a myšlenky na sms zprávy nebo na instagram či facebook vás odvádí od vnitřního prázdna? Zbavujte se závislosti na nich či televizi. Možná vás to překvapí a dáte mi za pravdu, jak závislými jste se stali.

8/ Masáže, meditace, cvičení.. tady asi není co dodat. Nemá smysl se rozepisovat, znáte to z mých jiných článků. Poselství bodu 8 tedy je :

Hýčkejte svá těla, dopřejte jim relaxaci, pohodu a klid. Uvědomte si,že život v rovnováze je základem zdravého těla i psychické pohody

Možná si říkáte, že šťastní jste.. to je dobře. A pokud jsem jen troškou pomohla rozšířit důležité obzory vašeho života , bylo mi nesmírnou ctí 🙂 Vědomým přístupem k sobě samému a podzimu si posílíte psychiku, imunitu i fyzické zdraví. Hodně štěstí do nadcházejících dnů, týdnů a měsíců.

A v každodenním shonu opět nezapomínejte, že KOUZLO ŽIVOTA je ve VÁS SAMOTNÝCH a ty nejdůležitější věci jako je zdraví, láska a štěstí se většinou nedají koupit 🙂

Přeji vám báječné zdraví i psychickou pohodu a věřím, že KOUZLO ŽIVOTA žijete každičký svůj den

  • Potkáme se na Facebooku:
  • Nejnovější články
  • Chci si změnit život !!!
  • Kategorie